Co to jest “certyfikat Cosmos” i w jakim celu się go stosuje?

certyfikaty naturalnych kosmetykow azjatyckich

W sklepie internetowym Biosmetica znajdziesz naturalne kosmetyki azjatyckie. Większość oferowanych przez nas produktów jest oznaczona certyfikatem “Cosmos Natural” oraz “Cosmos Organic”. Jak odnaleźć się w tych oznaczeniach, co to w ogóle są te “certyfikaty” i w jakim celu naturalne kosmetyki oznacza się certyfikatami?

Certyfikaty “Cosmos” wydaje międzynarodowe stowarzyszenie COSMOS-standard AISBL z siedzibą w Belgii. Celem certyfikacji produktów kosmetycznych jest dbałość o najwyższą jakość kosmetyków naturalnych i organicznych, proces produkcji oraz jej wpływ na zdrowie i środowisko. Stowarzyszenie COSMOS-standard AISBL powstało z myślą o ujednoliceniu wymagań stawianych producentom i ułatwieniu konsumentowi wyboru w procesie poszukiwania najlepszego kosmetyku organicznego lub naturalnego.

Zasady przyznawania certyfikatu “Cosmos” obejmują nie tylko sam produkt i jego skład, ale także opakowanie, w którym się znajduje. Produkcja, pakowanie oraz magazynowanie może odbywać się tylko w czystych i higienicznych warunkach, z wykorzystaniem materiałów przyjaznych dla środowiska. Wybierając produkty oznaczone certyfikatem “Cosmos” masz pewność, że to produkt premium, wyprodukowany z najlepszych składników naturalnych i organicznych. Z tego względu kosmetyki oznaczone tym znakiem mogą być droższe od innych.

Wyróżniamy dwa rodzaje certyfikatu COSMOS-standard:

  1. COSMOS Organic – produkty oznaczone tym znakiem dają gwarancję, że do ich wyprodukowania zostało użyte minimum 95% składników organicznych.
  2. COSMOS Natural – w tym przypadku do produkcji kosmetyków użyto wyłącznie składników pochodzenia naturalnego, bez określenia minimalnej normy.

COSMOS-standard w skrócie:

  • tylko naturalne aromaty i barwniki pochodzenia roślinnego
  • przyjazne środowisku opakowania
  • zakaz testowania produktów na zwierzętach
  • bez parabenów i ftalanów
  • ściśle określone warunki dla składników mineralnych
  • bez syntetycznych barwników i substancji zapachowych

Więcej informacji na temat certyfikacji znakiem COSMOS-standard można znaleźć także na stronie https://cosmos-standard.org/for-consumers/. W Biosmetice m.in. produkty marki Siam Botanicals są oznaczone certyfikatami “Cosmos Natural” i “Cosmos Organic” – to najlepsze z najlepszych kosmetyków naturalnych dostępnych w Polsce.